Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncją, polega na czyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi. I choć jest jednym z najbardziej nielubianych zabiegów dentystycznych, jest jedyną, poza usunięciem zęba, metodą lecznicza, dzięki której z organizmu usuwa się ognisko choroby, które może prowadzić do zakażenia również innych narządów.

Istnieje wiele mitów na temat leczenia kanałowego. Pacjenci bardzo często nie dycydują się na tego typu zabieg dentystyczny, gdyż obawiają się bólu, nie zdając sobie sprawy z tego, jak zmieniła i mocno rozwinęła się stomatologia na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu (urządzenia diagnostyczne, mikroskop), wiedzy i doświadczeniu lekarza, leczenie kanałowe nie musi być koszmarem pacjenta.

Odbudowa po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe obejmuje:

  • usuwanie złamanych narzędzi pozostawionych w kanałach
  • udrażnianie zarośniętych kanałów
  • udrażnianie kanałów zakrzywionych
  • poprawa poprzedniego leczenia kanałowego (powtórne leczenie kanałowe)

 

Czy wiesz, że...

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej precyzyjnych i czasochłonnych zabiegów stomatologicznych. W skrócie polega na odnalezieniu wszystkich kanałów - czyli wąskich "rurek" -  znajdujących się wewnątrz korzeni zębów. Później kanały są czyszczone z  bakterii i resztek zakażonych tkanek, a na końcu wypełniane.

Jak wykonujemy leczenie kanałowe w CUPRUMDENT?

Do najdokładniejszej diagnostyki kanałów przed i po leczeniu wykonywane jest zdjęcie RTG. Do najbardziej skomplikowanych przypadków konieczne jest wykonanie TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ  i uzyskanie modelu cyfrowego zęba w 3D.
Do precyzyjnego leczenia, gdy tylko jest potrzebny, używany jest MIKROSKOP stomatologiczny. Do czyszczenia  -  zestawy najnowszej generacji narzędzi i silników oraz ultradźwięki.

Jak wygląda odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?

Ząb wymagający leczenia kanałowego jest najczęściej zębem bardzo mocno uszkodzonym. Po leczeniu należy go mocno i trwale odbudować. Niestety zwykła "plomba" jest bardzo często niewystarczająca do zachowania zęba na wiele lat.

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia leczenia kanałowego jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne, co około pół roku.  Najczęstszą przyczyną konieczności leczenia kanałowego jest nieleczony duży ubytek w zębie.

UWAGA ! Małe średnie ubytki najczęściej nie bolą! Pamiętaj zatem o regularnuch kontrolach!